دکتر سهیل سالاری و دکتر شقایق لوح

ابتلای 40% از ایرانیان به ناهنجاریهای فک

ابتلای 40% از ایرانیان به ناهنجاریهای فک

ابتلای 40% از ایرانیان به ناهنجاریهای فک

رئیس انجمن ارتودنسی ایران گفت: ۴۰ درصد از مردم ایران مبتلا به اختلالات فکی هستند که این مسئله با اختلالات نژادی ارتباط دارد.به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، لادن اسلامیان رئیس انجمن ارتودنسی ایران صبح امروز در نشست خبری سومین سمپوزیوم ارتودنسی ایران که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: اختلالات و ناهنجاری های فک به صورت بی نظمی های دندان دیده می شود که ۳۰ تا ۴۰ درصد از مردم ایران دچار بی نظمی دندان هستند

وی ادامه داد: بی نظمی های متوسط کمتر از ۵۰ درصد و نوع خفیف آن نیز ۱۰ درصد از مردم ایران را شامل می شود، بیشترین مشکلات فکی مربوط به عقب بودن فک پایین و جلو بودن فک بالا است.

رئیس انجمن ارتودنسی ایران افزود: عقب بودن فک بالا و جلو بودن فک پایین یکی از علت های مراجعه مردم برای انجام ارتودنسی است و معمولا مردم ایران عقب بودن فک پایین را و جلو بودن فک بالا را می پذیرند.

اسلامیان اظهار کرد: هر چه اختلالات نژادی بیشتر باشد بی نظمی دندان نیز افزایش پیدا می کند و امروزه افراد بزرگسال نیز برای درمان و حتی زیبایی به متخصصان ارتودنسی مراجعه می کنند زیرا چهره مناسب اعتماد به نفس را افزایش می دهد و باعث تقویت مسائل روحی روانی نیز می شود.

ضرورت اولویت بندی درمان های ارتودنسی بر حسب نیاز
وی با اشاره به اینکه ما باید درمان های ارتودنسی را بر حسب نیاز تعریف کنیم، افزود: هزینه های ارتودنسی در اروپا بالاتر از ایران است و مردم برای انجام ارتودنسی در مراکز دانشگاهی باید مبلغی حدود ۴.۵ تا ۵.۵ میلیون تومان بپردازند.

افزایش هزینه های ارتودنسی به دلیل نوسانات ارزی
در ادامه مراسم ارباب زاده رئیس سومین سمپوزیوم علمی انجمن ارتودنسی های ایران گفت: نوسانات قیمت ارز تاثیر زیادی بر قیمت وسایل و تجهیزات ارتودنسی گذاشته است زیرا این تجهیزات از کشورهای خارجی وارد کشور می شود.

وی بیان کرد: نوسانات قیمت ارز سبب افزایش دستمزد ها شده است به طوری که ارائه خدمات به میزان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

رئیس سومین سمپوزیوم علمی انجمن ارتودنسی های ایران اضافه کرد: قیمت ارز به میزان ۳ برابر افزایش پیدا کرده است اما ما در حدود ۲۰ درصد هزینه خدمات را افزایش داده ایم.

وی یادآوری کرد: در حال حاضر بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ متخصص ارتودنس در سراسر کشور فعالیت می کنند که این آمار نشان دهنده وضعیت خوب و توزیع مناسب متخصصان این رشته در سراسر کشور است.

کاهش شاخص DMF مردم ایران
در ادامه مراسم کاظم دالایی دبیر علمی سومین سمپوزیوم ارتودنسی های ایران در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، مبنی بر وضعیت دهان ایرانیان گفت: شاخص بهداشتی DMF در کشور معمولا برای افراد ۱۲ سال اندازه گیری می شود و در سال های اخیر این شاخص کاهش پیدا کرده است و این مطلب بدان معنی است که وضعیت بهداشت دهان و دندان ایرانیان بهتر شده است.

وی با اشاره به اینکه شاخص DMF مردم ایران از ۲.۲ به ۲ رسیده است، اظهار کرد: شاخص DMF هنگامی که عدد ۲ را نشان می دهد بدان معنی است که هر فرد ۱۲ سال دو دندان پوسیده یا خراب دارد که برای افراد بزرگسال این تعداد دندان پوسیده بیشتر است.

وی ادامه داد: کشورهای اروپایی شاخص DMF مردم خود را با فرهنگ سازی و آموزش مناسب به صفر رسانده اند و ما نیز باید وضعیت سلامت دندان هایمان را مانند کشورهای اروپایی بهبود بخشیم.

دالایی تاکید کرد: شرکت های بیمه مقوله درمان را تحت پوشش قرار می دهند اما حوزه زیبایی را حمایت نمی کنند و من معتقدم که همه حوزه های ارتودنسی جنبه درمانی دارند زیرا با زیبا شدن فرم صورت اعتماد به نفس فرد بالا می رود و راندمان کاری افزایش پیدا می کند.

دبیر علمی سومین سمپوزیوم ارتودنسی های ایران ادامه داد: ۷۰ مقاله به سومین سمپوزیوم ارتودنسی های ایران ارسال شده که از میان آنها ۴۸ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۴ مقاله به صورت پوستر ارائه و ۵ کارگاه در حاشیه این همایش برگزار می شود.

وی گفت: امسال به دلیل مسائل اقتصادی سخنران خارجی نداریم ولی سخنران های بین المللی ایرانی تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار می دهند.

دالایی گفت: سومین سمپوزیوم ارتودنسی های ایران در ۳ محور ارتودنسی و زیبایی، ارتودنسی و سایر درمان های دندان پزشکی و مطب داری برگزار می شود که در این همایش ۱۲ سخنران غیرارتودنس نیز حاضر هستند.

برگزاری ورک شاپ های علمی در حاشیه سمپوزیوم ارتودنسی های ایران
فرهاد جعفری دبیر اجرایی سومین سمپوزیم ارتودنسی ایران گفت: این همایش از ۳۰ آبان تا ۲ آذر برگزار می شود که به دلیل مسائل اقتصادی و سیاسی سخنران خارجی نداریم.

وی گفت: این همایش دارای ۱۵ امتیاز بازآموزی است و در آن ورک شاپ های علمی برای علاقمندان و پزشکان جوان برگزار می شود

منبع:باشگاه خبرنگاران

 

اشتراک گذاری مطلب

تگ ها :

یادداشت
یک یادداشت بنویسید